Autors: Mag.oec. Inese Matvejeva Gērena / ICF PCC /
Koučinga attīstības līdere / Mentore/ Individuālais un komandu koučs/ ICF Latvia prezidente
matvejeva.inese@gmail.com
ICF (Starptautiskā Koučinga federācija) nosaka augstus starptautiskos standartus savu kouču profesionalitātei un darba kvalitātei, kā arī ICF akreditācijas sistēma paredz, ka katrs koučs sadarbojas ar mentoru.
Lai nodrošinātu pastāvīgu attīstību, nostiprinātu savas prasmes un ilgtermiņā īstenotu apzinātu profesionālo izaugsmi iesaku reizi četros mēnešos tikties ar savu mentoru. Straujākai izaugsmei tikšanās var būt biežākas. Redzesloka paplašināšana un jaunu zināšanu ieguve iespējama kā individuāli, tā arī grupās, t.i. piedaloties grupu mentoringā novērotāja, klienta vai kouča lomā. Katrs koučs var sev brīvi izvēlēties mentoru pie nosacījuma, ka mentora akreditācijas līmenis koučingā ir PCC vai MCC. Ja mentora akreditācijas līmenis koučingā ir ACC, tad spēkā prasība, ka mentors vismaz vienu reizi šo akreditāciju atjaunojis, t.i. ACC līmeņa akreditācija ir vairāk par 3 gadiem.
Starptautiskās akreditācijas nokārtošanai vajadzīgas 10 mentoringa stundas, no kurām ne vairāk kā 7 stundas var būt darbs grupu mentoringā un ne mazāk kā 3 stundām jābūt darbā ar mentoru individuāli. Perioda īsākais ilgums, kurā notiek mentoringa process, ir 3 mēneši.
Kouču profesionālā izaugsme sadarbībā ar mentoru ir ļoti efektīva, jo kā zināms no pētījumiem (Olivero et al, 1997) apmācību kursi var nodrošināt izmaiņas uzvedībā līdz 20%, taču šis procents palielinās līdz 88%, ja mēs izmantojam refleksijas praksi, t.i šajā gadījumā mentoringu. Ja mēs uzskatīsim, ka esam meistari un mums vairs nekas nav jāmācās, mēs varam noslīdēt pa kompetences kāpnēm uz neapzinātu neprasmi. Savukārt darbs ar mentoru ir cieši saistīts ar kouča regulāru atgriešanos pie apzinātas kompetences (Broadwell, 1969).

Katrs mentorings ir unikāla sadarbība, kur drošā un atbalstošā vidē tiek veikta padziļināta koučinga sesijas analīze, izrunātas novērotās prasmes ICF 8 kompetenču (Core Competition) ietvaros, definēts turpmākais kouča profesionalitātes izaugsmes virziens, precizēti soļi. Koučs pēc izvēles var saņemt ieteikumus no sava mentora un izrunāt interesējošos jautājumus, lai pilnveidotu savas zināšanas. Pieredzējis mentors ir autentisks un prot radīt mentoringā īpašu mācību vidi, kas vislabāk atbilst mentorējamā vajadzībām. Pateicoties šādai sadarbībai tiek nodrošināta kouča pastāvīga profesionālā izaugsme un pilnveide.
ICF kouča Kristīnes Pommeres atsauksme pēc grupas mentoringa:
“Iepriekš man grupu mentorings pamatā asociējās ar pasākumu, kas ir jāapmeklē, lai es varētu izpildīt formālu prasību ACC sertifikāta iegūšanai. Zināšanu iegūšanu šajā pasākumā izjutu tikai kā papildu bonusu.
Taču pēc šodienas grupu mentoringa mana sajūta pilnībā nomainījās, un es sapratu, ka jā, man tas ir vajadzīgs akreditācijai uz ACC, taču tas lielākais ieguvums un vērtība no mentoringa ir tieši mana izaugsme. Pateicoties procesam, kādā piedzīvoju grupu mentoringu.
Es šobrīd meklēju, kas ir tie efektīvākie veidi priekš manis, lai es pēc iespējas ātrāk attīstītos un augtu. Un šodienas veikumu es saredzēju kā ļoti, ļoti vērtīgu. Tas tāpēc, ka gan es pati veltīju laiku tam, lai pavērtētu, mēģinu ieraudzīt koučinga kompetences, gan es dzirdēju no tevis kā no pieredzējuša speciālista, mentora komentārus. Un vēl papildus - komentārus no kouča un klienta, kā arī no kolēģiem koučiem. Šodienas mentoringā bija tik daudz vērtīga iekšā! Gūtā pieredze ir ļoti apjomīga.
Man ir sajūta, ka gribēšu mentoringu turpināt, jo šis ir tiešām efektīvi, lai attīstītos. Pat, ja priekš ACC akreditācijas man to vairs nevajadzēs, ieguldīt mentoringā ir to vērts, lai notiktu profesionālā attīstība. Mīļš paldies!” (atsauksme mentorei- Inese Matvejeva Gērena, ICF PCC)
Raksta tapšanā izmantoti materiāli no ICF GLobal mājas lapas, t.sk. raksti:
Mentor Coaching is for Life, Not Just Credentialing, Clare Norman, PCC.
https://coachingfederation.org/blog/mentor-coaching-is-for-life
The Heart and Soul of a Mentor Coach, Amoráh Ross, MCC.
https://coachingfederation.org/blog/the-heart-soul-of-a-mentor-coach