Bloga raksti

Koučings veiksmīgai karjerai un laimīgai dzīvei

Rezervē kalendārā laiku 20. septembrī plkst. 18:00 un pievienojies zoom, lai uzzinātu visu par inteliģentas (gudras) karjeras koučingu!

Vasaras sākumā mana brīnišķīgā kolēģe koučs @Laura Vanaga palūdza man atsūtīt kādu bloga rakstu par koučingu, jo man taču tādi noteikti ir. Man pašai par pārsteigumi izrādījās, ka nav. Pat neviena naga galiņa gara raksta par koučingu. Bet nu vasaras sākums, kas tajā pat laikā ir intensīvas ziemas mācību sezonas beigas, nu nekādi neveicināja manu radošumu. Un es ļāvos vasaras piedāvātajam brīvajam plūdumam. Tagad radošums ir atgriezies. Un es zinu, ka par šo spēju sajust savu spēku apmēru un ļauties situācijai, es esmu pateicīga koučingam. Jo koučings bija manas jaunās dzīves sākumā.
Ar koučingu satikos @Baltic Coaching Center mācībās 2009. gada pavasarī. Tas bija smags brīdis manā profesionālajā karjerā, kur es biju sasniegusi savas izsapņotās korporatīvās karjeras griestus, un mēģināju pārlēkt pār savai d…, lai tikai beidzot atkal sajustu to motivējoša adrenalīna devu, ko cilvēks, kurš atkarīgs no katra nākamā izaicinājuma, sajūt. 
Tie nākamie izaicinājumi galīgi nebija manējie. Ne tā, ka es tos nevarētu tehniski izpildīt, bet katra mana ķermeņa šūna protestēja ķerties tam darbam klāt. Tieši tik ļoti darba saturs bija pretējs manai pārliecībai un vērtībām. Komplektā ar to, ka esošais darba saturs man bija apnicis, un es tam vairs jēgu neredzēju, es biju nonākusi patiesi nozēlojamā situācijā. Jau daudzus gadus vēlāk , studējot doktorantūrā, es uzzināšu, ka šādus brīžus apzīmē “karjeras plato”. Karjeras plato iestājas, kad cilvēks ir nostrādājis vienā darba vietā vienā amatā ilgāk kā 7 gadus. Un lūdzu nemāniet sevi, ka tas ir ok, jo darbs taču dinamisks, vai kā ārējā vide ar saviem vīrusies un kariem, liek mainīties arī esot vienā vietā. Karjeras plato ir ok tikai tad, ja cilvēks ir patiesi mierā ar savu profesiju, darba aprakstu, kolēģiem un ienākumu līmeni. Ja cilvēks žēlojas kaut par vienu no šiem, visticamāk ir laiks karjeras koučingam.
Es esmu Intelligent Career Group sertificēts koučs kopš 2016. gada. Šajā grupa nonācu atkal jau pateicoties studijām doktorantūrā, kas mani iepazīstināja ar Dr. Michael Arthur, kurš ir viens no autoriem, kas definējis bezlimitu karjeras konceptu (boundaryless careers), tagad vada šo grupu un aktīvi publicē viedokļrakstus Forbes. Intelligent career ir grūti iztulkot latviešu valodā. Tā dēvē to cilvēku karjeras, kuri ir ieguvuši labu izglītību un pietiekami daudz pieredzējuši, lai spētu izvērtēt un izvēlēties, kas ir tas, ko un kā viņi vēlas savā profesionālajā dzīvē. Šādai iespējai izvēlēties, protams, ir sava cena. Šajā gadījumā tas nozīmē uzņemties atbildību par savu karjeru. Kļūt par savas karjeras vadītāju, neatstājot to tikai HR vai gadījuma ziņā. Tā ir gudra karjera. 
Latvijā 70% cilvēku ir augstākā izglītība, kas nozīmē to, ka katram no viņiem ir pamatotas ambīcijas darīt tādu darbu, kas viņiem sagādā prieku un dzīvot tādu dzīvi, kas viņus padara laimīgus. Tomēr reti kurš atrod laiku izdomāt, kas tad īsti ir tas, ko viņš/a patiesi vēlas, un vēl retāki ir gadījumi, kad cilvēks prot domāt par savas karjeras izvēlēm strukturēti un sistemātiski. Intelligent Career Group risinājums piedāvā koučinga metodoloģiju individuāli un grupās,  lai palīdzētu cilvēkam, kurš apjucis savā patikšanā un neapmierinātībā, izaicinājumos un stabilitātes meklējumos, darba jēgas un sava prieka radīšanā.
Strādājot ar inteliģentas karjeras kouču, cilvēks atbild uz jautājumiem:
  • Kāpēc? – kas ir viņa motivācija strādāt? Kāds darba saturs, dinamika viņam/ai ir vispatīkamākā
  • Kā? – būt pieprasītam speciālistam mūsdienu darba vidē nozīmē nepaŗtraukti mācīties, un tāpēc ir svarīgi saprast kādas mācīšanās pieejas un metodes ir vislabākās konkrētam cilvēkam
  • Ar ko kopā? – mani veiksmīgas karjeras pētījumi parādīja, ka pamatu pamats veiksmīgai karjerai ir attiecības darba vietā, tāpēc ir svarīgi apzināties savus attiecību veidošanas un uzturēšanas paradumus 
Inteliģentas karjeras koučinga metode atšķiras no citām ar to, ka cilvēks savas pārdomas un koučs savus jautājumus pieraksta. Tā  kā visu jautājumu izdomāšana un atbildēšana parasti 3-4 mēnešus, pieraksti ir ļoti vērtīgi, jo palīdz ieraudzīt tēmas, kas atkārtojas,tātad noteikti ir cilvēkam svarīgas. Balstoties uz tām, cilvēks sadarbībā ar kouču izstrādā rīcības plānu tuvākajam gadam, lai tuvotos savas ideālās karjeras modelim. 
3-4 mēneši izklausās ilgs laiks karjeras koučingam, kur parasti gribās ātru risinājumu. Gribās tūlīt pat kļūt laimīgam savā darbā. Pieredze rāda, ka pat tie cilvēki, kas sākumā domā, ka viņi varēs visu paveikt mēneša laikā, galu galā karjeras pārdomām plānoto laiku labprātīgi dubulto. Jo karjera jau nav tikai karjera, un darbs nav tikai darbs, tā ir katra vienīgā dzīve. Labāk to ir dzīvot tā, kā pašam ir vislabāk. Un inteliģentas karjeras koučings palīdz saprast, kas tad tieši ir vislabāk.
Kad sāku strādāt ar šo metodi viena no manām lielākajām bažām bija, ka cilvēki atnāks uz karjeras koučingu, un tad vairs negribēs atgriezties savās darba vietās, kas nozīmē, ka metode nebūs pievilcīga darba devējiem un HR speciālistiem. Patiesība izrādījās pilnīgi pretēja. Metode palīdz cilvēkiem saprast, kas viņiem ir pats svarīgākais, un bieži vien, lai neteiktu, ka vienmēr, tas ir par drošības un stabilitātes sajūtu, par laika gaitā iepazītiem un iemīļotiem kolēģiem, par iespēju turpināt būt savas jomas ekspertam nevis vēl papildus kļūt par sva uzņēmuma pārdevēju un grāmatvedi. Tas lika domāt, ka metodes apgūšana varētu būt ļoti noderīga HR vadītājiem un speciālistiem.
HR vadītāju un personāla attīstības speiciālistu atbildība ir darbinieku noturēšana, karjeras plānošana un attīstība un darbinieku iesaiste. Papildus pēdējos gados par īstu biedu ir kļuvusi izdegšana un darba mainīšana darba mainīšanas pēc. Tāpēc papildus iespējai kļūt par inteliģentas karjeras kouču (raksti man uz anita@anitagaile.lv, ja vēlies kļūt par sertificētu ekspertu!) kopa ar @Guna Kalniņa radījām inteliģentas karjeras koučinga instrumentu, kas pat bez sertifikācijas var palīdzēt risināt sarunas ar darbiniekiem, kuru acīs pazudis prieks mirdzums par katru jaunu darba dienu. 
Koučings man ir atvēris durvis uz piepildītu un jēgpilnu profesionālo karjeru, un tā ir būtiska manas laimes sajūtas daļa. Tu arī vari būt veiksmīgs/a karjerā un laimīgs dzīvē, un vari palīdzēt citiem tādiem būt, tāpēc priecāšos tikties  20. septembrī plkst. 18:00 zoom, lai pastāstītu par metodi detalizētāk un atbildētu uz taviem jautājumiem!
Blogs